DENIOS s.r.o
Na Jelence 1330
386 01 Strakonice

Tel.: +421 800 11 80 70
E-Mail: obchod@denios.cz
Internet: www.denios.sk

Ako sa čo najlepšie popasovať s olejovou škvrnou

Vytiekol Vám olej? Uvedomujete si, že teraz musíte konať rýchlo, pretože hrozí poškodenie životného prostredia i ohrozenie ľudského zdravia. Ale ako na to? Čo urobiť teraz a čo potom?

Prezradíme Vám, ako múdro zatočiť s olejovou škvrnou. Rýchlo. Lacno. Čisto. A bezpečne. Znie to dobre, však?

S kým máme tú česť?

Čo je na úniku oleja tak nebezpečné?

Stručne povedané: Šírenie rýchlosťou blesku a nerozpustnosť kameňa. Ak sa olej dostane niekam, kde nemá čo robiť, máme prinajmenšom zarobené na problém. Najviac sú ním ohrozené vodné toky, pretože olej ale tiež napr. ropa, sa po hladine šíria ako mor. V priebehu chvíľky dokáže zničiť až 1 000 litrov vody. Pri pohľade na bezbranných obyvateľov vodných tokov, ktorých domov bol práve zničený a život je v ohrození, by sa nejeden ochranca prírody rozplakal. A nielen on!

Presuňme sa teraz ale na pevnú pôdu. I tam nám môže olej pekne podkúriť! Ako ľahko je možné pošmyknúť sa na mastnej podlahe vo výrobnej hale alebo dostať šmyk v klzkej zatáčke...

Mastné oká, kam len oko dovidí a pokuta ako hrom

Iste už nie je treba ďalej vysvetlovať, prečo by sme si mali dať veľmi záležať na odstránení každej kvapky oleja do poslednej molekuly. Každá zodpovedná spoločnosť by mala už len z morálnych dôvodov urobiť všetko, čo je v jej silách, aby zabránila možnej ekologickej katastrofe. A pre tých ostatných existujú našťastie predpisy a zákony (napr. Zákon o vodách č. 367/2004 Z.z.) so svojimi tučnými pokutami za ich nedodržanie.

Keď spôsobíte únik oleja, znášate všetky náklady na odbornú likvidáciu havárie, t.j. sanáciu ekologickej záťaže. A to nie je zrovna malá čiastka. A ak sa naviac ešte ukáže, že je pochybenie na Vašej strane, že ste napr. nevykonali všetky nutné preventívne opatrenia, neuvidíte od svojej poisťovne prípadne ani korunu.

Konajte ako profíci

Máte už nejaký plán?

Plán A pre prípad, že sa nič nestane, už máte. A čo plán B? Plán B sa Vám bude hodiť, v prípade, že plán A zlyhá. Vytvorme si teda taký plán B.

Pre bleskurýchly a efektívny zásah pri úniku oleja alebo nejakej havárii s olejom sa poriadnej príprave nevyhneme.

V prvom rade musíme vykonať posúdenie rizík. Že to zaváňa hŕbou papierovania? Bohužiaľ, sa nemýlite...

Ale bez toho sa proste z miesta nepohnete. Pozbierajte sily a zaistite si úspech. Ryť záhony tiež nepôjdete polievkovou lyžicou. Musíme vždy presne vedieť, proti čomu bojujeme, aby sme sa na to ako sa patrí pripravili. Takže posúďme teda riziká. Definujme si, kde všade v prevádzke môže dôjsť k úniku oleja. Aké množstvo? Akým spôsobom? Používate napríklad vysokozdvižné vozíky? Nejaké stroje? Čo napríklad únik hydraulického oleja....?

Prevencia nadovšetko! A štastie praje pripraveným

Stavte teda na DENSORB sorbenty! Poznáte lepší prostriedok pre odstránenie uniknutého oleja bez zvyškov? Po ktorom nezostáva špina? Z ktorého nasiaknutý olej nekvapká? Ktorý sa nestrapká? Ktorý vďaka kapilárnemu efektu, na ktorom je založený, ponúka absorpčnú kapacitu, o ktorej sa Vám ani nesnívalo?

Kam sa na sorbenty hrabú obyčajné handry? Spotrebujete ich hromadu. A aj tak po nich nebude čisto. Veľmi nasiaknutá handra Vám naviac vykúzli na podlahe takú cestičku, že by sa za ňu nemuseli hanbiť ani Janíčko s Marienkou. DENSORB sorbenty sú naviac vyrobené v rôznych vyhotoveniach. Raz sa Vám hodia sorpčné rohože, inokedy zasa sorpčné hady. Na vytečený olej na vodnej hladine je preborníkom olejový sorbent, ktorý absorbuje olej bez jedinej kvapky vody. Mazaným riešením sú celé havarijné sorpčné súpravy na olej s rôznymi druhmi sorbentov v jednej sade. Viac o tom si môžete prečítať v článku Každá sekunda sa počíta: olejové škvrny na vodnej hladine.

Keď dôjde k nehode s olejom

Riziká zhodnotené. Prevencia vykonaná. A čo ak dôjde k nehode s olejom? Najskôr zistite, koľko oleja uniklo. Zvládnete haváriu zlikvidovať sami? Pokiaľ by išlo o nejakú väčšiu haváriu, zavolajte hasičov a informujte príslušné úrady. Keď napríklad vytečie olej na priepustný chodník s dlažobnými kockami, je nutné kocky vybrať, kontaminovanú pôdu vykopať, zabaliť do vriec a riadne zlikvidovať. Malé úniky na nepriepustnej podlahe ľahko zlikvidujete pomocou sorbentu. Ako sa stať majstrom v práci so sorbentami Vás naučíme v našej DENIOS Akadémii.

Olejový únik? Preč s ním!

Ako sa zbaviť olejovej škvrny?

Čím viskóznejšia je kvapalina, tým viac času sorbent potrebuje k jej zachyteniu. V prípade nehody s olejom je však rýchlosť rozhodujúca. Sorbenty DENSORB vo verzii Olej sú špeciálne vyvinuté pre nekompromisné zachytenie olejov. Vďaka výnimočnej vzlínavosti, teda schopnosti viesť kvapalinu hore proti smeru gravitačnej sily, zachytia olejové sorbenty DENSORB oproti bežným sorbentom až 16x viac kvapaliny, ako samy vážia. Tento typ sorbentu je hydrofóbny, takže zachytáva iba olej a vody si ani nevšimne.

Vyhotovenie olejových sorbentov DENSORB® je tak rôznorodé, ako ich samotné použitie. Hodila by sa Vám skôr sorpčná rohož ako podložka na stôl? Alebo dáte prednosť sorpčným roliam, z ktorých ľahko vykúzlite bezpečné koberce pod Vaše nohy? Sorpčné hady Vám perfektne pomôžu ohraničiť olejovú škvrnu dookola. A čo sorpčné vankúše? Tie sú zasa pripravené na poriadny nápor kvapaliny! Sypký sorbent drží ochrannú ruku nad Vašou príjazdovou cestou do areálu. Mastné oká z vodnej hladiny nekompromisne odchytia olejové zátarasy, olejové plaváky alebo olejové kocky.

Na čo myslieť pri nákupe olejových sorbentov?

Ak potrebujete sorbentom zachytiť olej, musí byť taký sorbent schopný olej absorbovať – to dá rozum. Ale čo keby existoval taký sorbent, ktorý absorbuje IBA olej, benzín či iné uhľovodíkové zlúčeniny a vody si ani nevšimne? Presne to vedia DENSORB® sorbenty vo verzii Olej! Tieto sorbenty sú hydrofóbne a ako už názov napovedá, s vodou sa zrovna nekamarátia. To je ich obrovská výhoda, pretože celú ich absorpčnú kapacitu má tak olej či iná uhľovodíková kvapalina len a len pre seba. Olejové sorbenty DENSORB naviac oproti bežne dostupným sorbentom zachytia až 16-násobok svojej vlastnej hmotnosti, takže s nimi ušetríte nielen náklady na nákup sorbentov, ale i na likvidáciu tých použitých.

Ako olej zlikvidovať?

Většina olejů je klasifikována jako nebezpečný odpad, takže jsou na jejich meziskladování a likvidaci kladeny zvláštní požadavky. To platí také pro jakýkoliv odpad olej obsahující, jako např. kontaminované sorbenty. Použité sorbenty musí být zlikvidovány v souladu s konkrétními předpisy, například dle Zákona o odpadech.

Potrebujete pomôcť

Neváhajte a dajte nám o tom vedieť! Radi Vám pomôžeme.
Sme tu pre Vás!

Poradenstvo zdarma 0800 11 80 70

Mohlo by Vás tiež zaujať...

Načítam…
Prihlásiť sa
Radi Vám poradíme!

Zavolajte nám alebo nám napíšte, ozveme sa Vám čoskoro!

Po - Pia: 08:00 - 16:00