Človek v centre pozornosti: Ako ergonomické pracovné prostredie pomáha kompenzovať demografické zmeny
Demografické zmeny majú vplyv na všetky oblasti našej spoločnosti, vrátane pracovného života. Starnúca pracovná sila predstavuje pre zamestnávateľov nové výzvy, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť práce. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci patrí podľa zákona o BOZP medzi základné povinnosti zamestnávateľa. Musí sa teda zabezpečiť, aby boli všetky skupiny zamestnancov chránené pred pracovnými úrazmi a poškodením zdravia, a to s prihliadnutím na individuálne potreby. Prečítajte si nižšie o výzvach, ktorým čelia pracovníci zaoberajúci sa bezpečnosťou práce a o tom, ako je možné sa s nimi vysporiadať.
Demografické zmeny predstavujú nové výzvy pre bezpečnosť práce
Neskorší odchod do dôchodku a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov spôsobujú zmeny vo vekovej štruktúre pracujúcich
Demografické zmeny popisujú zmeny vo vekovej štruktúre populácie. Zvyšujúca sa stredná dĺžka života a klesajúca pôrodonosť majú významný vplyv na mnoho aspektov spoločenského života, vrátane pracovnej sféry.
So zvyšujúcim sa vekom odchodu do dôchodku starší zamestnanci pracujú dlhšie a zostávajú tak dlhšie na trhu práce. Zároveň na trh práce vstupuje menej mladých zamestnancov. Najmä v technickej oblasti nie je dostatok kvalifikovaných odborníkov na obsadenie voľných miest. Zamestnávatelia sú tak o to viac závislí na odborných znalostiach osôb staršieho veku, aby bola zaistená ich konkurencieschopnosť a rast v dlhodobom horizonte.
Demografické zmeny so sebou nesú aj množstvo výziev v oblasti bezpečnosti práce: je nevyhnutné prispôsobiť pracovné podmienky meniacej sa vekovej štruktúre pracovnej sily a investovať konkrétne do zdravia a pracovného komfortu starších zamestnancov.
STARNÚCA PRACOVNÁ SILA: ZAMESTNAVATELIA MUSIA BRAŤ DO ÚVAHY INDIVIDUÁLNE RIZIKÁ
S tým, ako ľudia zostávajú na trhu práce dlhšie, sa priemerný vek zamestnancov v mnohých odvetviach a povolaniach zvyšuje. To má obrovský vplyv na bezpečnosť na pracovisku, pretože starší ľudia sú náchylnejší na pracovné úrazy a zranenia v dôsledku fyzických zmien a chorôb súvisiacich s vekom. Ďalším dôležitým faktorom v súvislosti s pribúdajúcim vekom je pokles fyzickej výkonnosti.
Podľa zákona o BOZP sú zamestnávatelia povinní zohľadniť špecifické riziká pre zvlášť ohrozené skupiny zamestnancov. Je preto nevyhnutné, aby spoločnosti začlenili demografické zmeny do návrhov a stratégií svojich pracovísk, aby zabezpečili, že budú schopné uspokojiť potreby všetkých zamestnancov. Na zaistenie bezpečnosti práce pre starších zamestnancov je preto dôležité poskytovať ergonomické pracovné podmienky šité na mieru. To môže zahŕňať napríklad úpravu pracovných postupov a úloh i používanie technických pomôcok.
Starší zamestnanci sú cenní - chráňte ich pred pracovnými úrazmi a chorobami z povolania!
Zamestnanci v staršom veku sú často pre firmy obzvlášť cenní. Tu je niekoľko dôvodov:
S mnohoročnými pracovnými skúsenosťami môžu byť starší zamestnanci cenným prínosom, pomáhajú riešiť problémy a výzvy.
Často dlhotrvajúci pracovný pomer môže pomôcť zaistiť kontinuitu a stabilitu v rámci spoločnosti.
Starší zamestnanci majú často vyššiu pracovnú morálku a pracujú obzvlášť spoľahlivo a zodpovedne. To im umožňuje prispievať k stabilite a efektivite spoločnosti.
Dlhoroční zamestnanci môžu odovzdávať svoje skúsenosti mladším kolegom a pomáhať tak rozvíjať a podporovať ďalšiu generáciu zamestnancov.
Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam si už vybudovali mnoho kontaktov a vzťahov, ktoré môžu byť pre firmu veľmi prínosné.
Starší zamestnanci sú v dôsledku demografických zmien vyhľadávnou a pribúdajúcou pracovnou silou. Podpora ich zdravia je preto z ekonomického hľadiska nielen morálnou povinnosťou, ale aj nutnosťou. Cielenou podporou zdravia starších zamestnancov môžu zamestnávatelia pomôcť zabezpečiť, aby zostali dlhšie zdraví a produktívni vo svojom pracovnom živote. Podpora zdravia môže pomôcť vyhnúť sa alebo zmierniť choroby a ťažkosti súvisiace s vekom, čo pozitívne ovplyvňuje výkonnosť pracovníka a jeho schopnosť pracovať.
Ergonomické pracovné prostredie v starobe: naše tipy pre zamestnávateľov
Špecifické výzvy pri fyzicky náročných činnostiach
Fyzicky namáhavé činnosti, napríklad vo výrobnej prevádzke či v logistike, môžu byť pre starších zamestnancov obzvlášť stresujúce. V priebehu rokov sa to môže prejaviť známkami fyzického opotrebovania, ako sú problémy so svalmi, kĺbmi alebo problémami s chrbtom. Najmä monotónne opakované pohyby a dlhé státie môžu viesť k bolesti a vyčerpaniu. Navyše vzhľadom na prirodzený proces starnutia môžu starší zamestnanci zvládať menej stresu ako ich mladší kolegovia. Často bývajú náchylnejší na úrazy a choroby, ktoré môžu byť spôsobené fyzickým stresom na pracovisku.
Pomôžte starším zamestnancom s manipuláciou s nákladom
Činnosti súvisiace s logistikou zohrávajú v mnohých spoločnostiach klúčovú úlohu. Zamestnanci sú zaneprázdnení prepravou, skladovaním alebo triedením tovaru a materiálov v areáli spoločnosti. Tieto úlohy môžu byť najmä pre starších zamestnancov fyzicky náročné a môžu zaťažovať ich zdravie. Je preto veľmi dôležité, aby pracovné podmienky v intralogistike boli maximálne ergonomické. Jednou z možností je využitie ergonomických pomôcok, akými sú transportné vozíky, žeriavy alebo dopravníky. Tie pomáhajú premiestňovať ťažké bremená alebo automatizovať opakované pohyby, aby sa znížila námaha zamestnancov.
Dali sme pre vás dohromady ergonomické manipulačné pomôcky pre oblasť intralogistiky:
Novinka: ergonomická zdvižka pre malé nádoby
Pracujte múdro - nie tvrdšie! Chráňte svojich zamestnancov pomocou najnovších ergonomických nástrojov a objavte našu inováciu pre všetky nádoby do 100 kg.
Ergonomická zdvižka od DENIOSu je ideálnym riešením pre jednoduchú a bezpečnú prepravu malých nádob. V štandardnej verzii dostanete podvozok s adaptérovou doskou a predinštalovanými zdvíhacími ramenami pre nádoby s bočnými úchytmi na prenášanie. Adaptérovú dosku je možné modulárne rozšíriť: pomocou prídavných držiakov na nádoby je možné bezpečne umiestniť akúkoľvek malú nádobu (viď príslušenstvo). Úzky podvozok je možné ľahko a obratne ovládať pomocou štyroch koliesok. Nízka konštrukčná výška umožňuje bezpečne podísť palety či záchytné vane.
Prispôsobte pracovné podmienky ľudským zmyslom
Starší zamestnanci potrebujú špeciálnu ochranu pred hlukom a zlou viditeľnosťou, pretože vzhľadom na vek môžu byť menej odolní voči niektorým zdravotným problémom. Môžu už napríklad mať poruchu sluchu alebo problémy so zrakom, ktoré môžu byť ďalej zhoršované hlukom či zlou viditeľnosťou. Okrem toho môže hluk viesť aj k zvýšenému stresu a tým aj k zhoršeniu ďalších zdravotných problémov, ako sú kardiovaskulárne ochorenia. Starší zamestnanci už mávajú menej energie ako ich mladší kolegovia a ich regenerácia trvá podstatne dlhšie. Je preto dôležité, aby zamestnávatelia podnikli kroky na ochranu starších osôb pred týmito potenciálnymi hrozbami, napríklad poskytovaním ochrany sluchu a dobrou viditeľnosťou na pracovisku.
Správne osvetlenie pre optimálnu viditeľnosť
Vedeli ste, že pri nedostatočných svetelných podmienkach môže byť vnímanie farieb narušené už od 30 rokov? Od 45 rokov sa už zrak postupne zhoršuje. Tieto faktory môžu mať za následok pomalšie reakčné doby, čo zvyšuje pravdepodobnosť nehôd. Vďaka správnemu osvetleniu, ideálne s individuálne nastaviteľnou intenzitou osvetlenia, už zdravý zrak svojich zamestnancov výrazne podporíte.
Zaistite ochranu sluchu
Zvýšená expozícia hluku môže viesť k strate sluchu už vo veku 40 rokov. Častou chorobou z povolania je strata sluchu spôsobená hlukom. Aby ste tomu zabránili, existujú rôzne prípravky, ktoré je možné preventívne používať na ochranu sluchu.
Poskytnite zamestnancom úľavu pri činnostiach v stoji
Pre starších zamestnancov môže dlhé státie pri pracovných činnostiach predstavovať problém. Dlhodobé státie môže spôsobiť bolesti kĺbov a svalov, najmä nôh a chodidiel. Našťastie existujú spôsoby, ako zamestnancom pri práci vyžadujúcej státie uľaviť - napríklad používanie stoličiek či ergonomických podložiek na pracovisku.
Umožnite sedenie
Jedným zo spôsobov, ako uľahčiť starším zamestnancom prácu v stoji, je skrátka umožniť im sedenie. Kreslo alebo výškovo nastaviteľná stolička môže poskytnúť pohodlnú a stabilnú oporu, ktorá im umožní priebežne odpočívať a uvoľniť tlak pôsobiaci na kĺby bez toho, aby museli prerušiť prácu. Okrem kancelárskych stoličiek existujú aj špeciálne varianty, ako sú pomôcky na státie a stoličky, ktoré môžu pracoviská urobiť ergonomickejším.
Používajte ergonomické pracovné rohože
Ergonomické protiúnavové rohože sú špeciálne vyvinuté podlahové krytiny, ktoré uľavujú telu pri dlhom státí a znižujú tlak na kĺby a svaly. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a hrúbke materiálu a je možné ich použiť na všetky typy podláh vrátane dlaždíc a kobercov. Protiúnavové rohože môžu tiež pomôcť zlepšiť pohodlie na pracovisku a znížiť riziko pádov a nárazov.
Ďalšie tipy pre ergonomické pracovisko
Téma ergonómie v súvislosti s demografickými zmenami je nesmierne zložitá a zahŕňa mnoho ďalších aspektov.
DÔLEŽITÉ! Ak nedodržiavate ochranné opatrenia pre zamestnancov a zanedbávate ich potreby, môže dojsť k zvýšenej miere absencie. Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu zamestnávatelia prijať, aby riziko absencie obmedzili. Niektoré z nich sme pre vás zhrnuli:
Uistite sa, že vaše pracovné podmienky sú také, aby zamestnanci mohli pracovať ergonomicky a bez veľkej fyzickej námahy.
Vzdelávanie o bezpečnostných a zdravotných rizikách môže pomôcť zvýšiť povedomie zamestnancov o potenciálnych nebezpečenstvách a znížiť pravdepodobnosť nehôd a zranení.
Ponúknite zamestnancom programy, ktoré pomôžu zamestnancom zostať zdraví. Môžu sa týkať zdravého stravovania, pravidelného cvičenia či znižovania stresu.
Zaistite, aby pracovná záťaž zodpovedala zručnostiam a schopnostiam zamestnancov, aby nedošlo k prepracovaniu a vyčerpaniu.
Pravidelne kontrolujte pracovné podmienky a identifikujte potenciálne riziká alebo zdroje nebezpečenstva. Tieto riziká eliminujte, aby ste predišli zraneniu alebo strate pracovného času.
Prečítajte si aj...
Technické informácie na tejto stránke boli zostavené starostlivo a podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Napriek tomu DENIOS nepreberá žiadnu zodpovednosť za aktuálnosť, úplnosť a správnosť, a to ani voči čitateľovi, ani voči tretím osobám. Používanie informácií a obsahu pre vaše vlastné účely alebo účely tretích stran je preto na vaše vlastné riziko. V každom prípade dodržujte aktuálne platnú legislatívu.