DENIOS s.r.o
Na Jelence 1330
386 01 Strakonice

Tel.: +421 800 11 80 70
E-Mail: obchod@denios.cz
Internet: www.denios.sk

Svet IBC kontajnerov: 16 otázok a odpovedí

IBC nádrže sú v súčasnosti jedným z najpoužívanejších obalov v priemysle a obchode. Naši odborníci pre Vás pripravili odpovede na 16 najčastejších otázok, ktoré Vás prevedú svetom IBC nádrží!

Čo musíte vedieť o IBC kontajneroch

Čo je IBC?

IBC je skratka pre Intermediate Bulk Container a označuje veľké cisternové kontajnery používané na skladovanie a prepravu kvapalín.

Bežné IBC kontajnery sa skladajú z nádrže tvaru kvádra, ktorá je z dôvodu ochrany uzavretá v mrežovej klietke alebo v ráme z rúrok. Pod ňou je zabudovaná paleta, ktorá umožňuje ľahkú manipuláciu s IBC kontajnerom pomocou paletového alebo vysokozdvižného vozíka.

Ako veľké sú IBC kontajnery?

IBC kontajnery sú dostupné v rôznych štandardizovaných veľkostiach a rozmeroch. Najbežnejšie veľkosti majú kapacitu 600, 800 alebo 1000 litrov. Nie je žiadnym prekvapením, že objem ovplyvňuje rozmery IBC. Tu sú nejaké príklady:

Objem (l) Vonkajšia dĹžka (mm) Vonkajšia šírka (mm) Vonkajšia výška (mm)
600 / 640 1200 800 1000
800 / 820 1200 1000 1000
1000 1200 1000 1160

Koľko váži IBC kontajner?

Hmotnosť prázdneho IBC kontajnera závisí od mnohých faktorov. Okrem veľkosti a kapacity hrajú obzvlášť dôležitú úlohu materiály, z ktorých je nádrž a s ňou spojená paleta vyrobená. IBC z plastu s objemom 1000 l, bezpečnostným rámom z trubkovej ocele a plastovou paletou váži približne 50 kg, zaťial čo IBC vyrobené z nerezovej ocele môžu vážiť viac ako trojnásobok, 160 kg. V našom internetovom obchode DENIOS nájdete hmotnosť jednotlivých IBC v technických údajoch.

Na aké látky sú IBC kontajnery určené?

Klasické IBC kontajnery slúžia na skladovanie a prepravu kvapalných látok (od vody až po nebezpečné látky). V zásade je možné v IBC prepravovať aj iné látky ako prášok, granule alebo voľne ložený tovar, ale pre tieto látky sú vhodnejšie špeciálne silo kontajnery.

Možno IBC kontajnery používať aj pre nebezpečné látky?

IBC kontajnery sa v zásade veľmi dobre hodí na prepravu nebezpečných kvapalín a v súlade s ďalšími zákonmi a predpismi aj na ich skladovanie. Ale nie každý IBC kontajner je automaticky vhodný pre každú nebezpečnú látku! Je dôležité vybrať IBC z takého materiálu, ktorý je odolný a vhodný pre príslušný obsah. Preprava nebezpečného tovaru po verejných komunikáciách, vnútrozemských vodných cestách a železničná preprava je povolená iba v tých IBC kontajneroch, ktoré boli schválené OSN.

Výber vhodného IBC kontajnera

Aké IBC nádrže existujú a kde sa dajú kúpiť?

IBC kontajnery môžete pohodlne objednať na e-shope DENIOS. Ponúkame široký sortiment pre rôzne oblasti využitia. Naše IBC sú voliteľne k dispozícii s plniacimi otvormi NW 150, 225 a 400. Pre výpust sú k dispozícii varianty s NW 50 (2") a NW 80 (3").

Ktorý IBC kontajner je vhodný práve pre Vás?

IBC kontajnery sú skutočne univerzálne a možno ich použiť na rôzne účely. Existuje mnoho modelových variantov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a výbavou. Príslušné požiadavky jednotlivých prevádzok určujú správny materiál, veľkosť aj paletu. Dôležité: V prípade, že chcete prepravovať nebezpečné látky po verejných komunikáciách, potrebujete IBC kontajnery schválené OSN na prepravu nebezpečného tovaru.

Tieto faktory ovplyvňujú výber materiálu IBC:

  • odolnosť voči príslušnej látke, prípadne vhodnosť pre potraviny
  • požiadavky na ochranu proti výbuchu (napr. IBC vo verzii Ex s antistatickou vonkajšou vrstvou)
  • požiadavky na požiarnu ochranu (napr. IBC z nerezovej ocele sú ohňovzdorné po dobu 30 minút - testované BAM)
  • zvláštne požiadavky týkajúce sa mechanického alebo tepelného zaťaženia (napr. obzvlášť robustný IBC kontajner s plášťom z oceľového plechu)

Tieto faktory ovplyvňujú výber veľkosti IBC:

  • množstvo príslušnej látky, požadovaná kapacita
  • priestorové nároky, možnosti využitia priestoru

Výhody a nevýhody IBC kontajnerov s drevenými paletami

Výhody
Priaznivá cena
Nevýhody
menej robustné a odolné
nespľňajú špeciálne hygienické požiadavky, nevhodné pre nebezpečné látky (drevo absorbuje kvapaliny)
ťažké čistenie

Výhody a nevýhody IBC kontajnerov s oceľovými paletami

Výhody
veľmi robustné a odolné aj pri mechanickou či tepelnom zaťažení
vhodné pri vysokých nárokoch na hygienu (potravinársky priemysel, nebezpečné látky...)
ľahké a rýchle čistenie
Nevýhody
nebezpečenstvo korózie

Výhody a nevýhody IBC kontajnerov s plastovými paletami

Výhody
dlhá životnosť
vhodné pri vysokých nárokoch na hygienu (potravinársky priemysel, nebezpečné látky...)
ľahké a rýchle čistenie
Nevýhody
vyššia obstarávacia cena

Výhody a nevýhody IBC kontajnerov s kompozitnými paletami

Výhody
kombinácia výhod oboch materiálov - dreva a plastu
plastové lyžiny chránia pred vľhkosťou, prípadnou plesňou a hubami
dlhšia životnosť
Nevýhody
vyššia hmotnosť

Môžem si bez obáv zaobstarať použitý IBC kontajner?

Každý, kto si kupuje IBC kontajner, sa často stretáva s otázkou: kúpiť nový alebo použitý? Koniec-koncov, použitý IBC kontajner je nielen mimoriadne lacný, ale navyše šetrí zdroje a životné prostredie. Možnosť kúpiť IBC z druhej ruky majú ako súkromné osoby, tak aj podniky v oblasti priemyslu, obchodu a remesiel.

Pokiaľ uvažujete o kúpe použitého IBC kontajnera, rozhodne sa uistite, že bol odborne repasovaný. Jedine tak získate istotu, že je nádrž nepriepustná a dostatočne funkčná. Spoločnosti, ktoré pracujú s nebezpečnými látkami alebo nebezpečným tovarom, by mali pred nákupom použitého IBC venovať veľkú pozornosť tomu, od akej miery bol kontajner repasovaný. Mnohí dodávatelia iba vyčistia vnútro a pošlú IBC znovu do obehu. Na určité účely to nie je problém - napríklad ak chcete taký kontajner používať iba ako zásobáreň užitkovej vody alebo ako protizávažie. Z bezpečnostných dôvodov by v týchto kontajneroch už ale nemali byť skladované ani prepravované nebezpečné látky. V takom prípade si kúpte nový IBC alebo zvoľte repasovanú verziu od DENIOSu, pretože takto sa kombinujú výhody repasovaných IBC s optimálnou bezpečnosťou pre nebezpečné látky.

Pri repasovaných IBC kontajneroch od DENIOSu sú všetky diely, ktoré sa dostávajú do kontaktu so skladovanou či prepravovanou látkou, nové (napr. vnútorná nádoba, skrutkovací uzáver). Možno ich teda bezpečne použiť pre nebezpečné látky. Mrežový box/rám a paleta sú použité, odborne vyčistené a skontrolované. To kombinuje maximálnu bezpečnosť vďaka novej vnútornej nádrži a úsporu zdrojov vďaka využitiu použitých, vyčistených a otestovaných mrežových boxov/rámov a paliet.

Manipulácia a preprava IBC

Je možné IBC kontajnery stohovať?

Pokiaľ chcete IBC stohovať, najprv si overte, či sú na to vhodné. Dôležité je, aby IBC kontajner mal tzv. "vnorovaciu" paletu. Poznáte to podľa prehlbiny na spodnej strane, ktorá zapadá do mriežky nádrže nižšie. Tak je zaistená stabilita pri stohovaní IBC. Naopak, kontajnery by ste nemali stohovať, pokiaľ túto paletu, do ktorej je možné IBC vsadiť, nemajú. Ani poškodené IBC už nemusia poskytovať bezpečnú stabilitu a nemali by byť stohované. V zásade by mali byť stohované iba IBC rovnakého typu a dizajnu.

IBC kontajnery nesmú byť stohované, ak:

  • nemajú paletu, do ktorej by IBC bolo možné vsadiť
  • sú rôzneho typu a designu
  • je nádrž alebo mrežový rám zdeformovaný či zhrdzavený

Maximálna stohovacia výška závisí tiež od toho, či chcete IBC iba skladovať (statické zaťaženie), alebo prepravovať napr. na nákladnom automobile (dynamické zaťaženie). Základné pravidlo pri stohovaní v sklade znie: na seba môžete uložiť iba 4 kontajnery. Prípustná stohovacia výška závisí aj od hustoty skladovanej látky.

Situácia Povolená výška stohovania IBC
statické zaťaženie (stály sklad IBC) maximálne 4 úrovne
dynamické zaťaženie (doprava), hustota produktu < 1,4 maximálne 2 úrovne
dynamické zaťaženie (doprava), hustota produktu > 1,4 maximálne 1 úroveň
i

Upozornenie: Tieto informácie sú iba ilustratívne a môžu sa líšiť v závislosti od výrobcu IBC! V každom prípade si overte informácie od výrobcu a/alebo sa s nami poraďte.

Aké existuje príslušenstvo pre IBC kontajnery?

V e-shope DENIOS nájdete širokú škálu príslušenstva, vďaka ktorému bude manipulácia s Vaším IBC kontajnerom ešte bezpečnejšia a efektívnejšia: od otvárača veka, cez vhodné čerpadlá a miešadlá až po ohrievací plášť pre IBC, ktorý slúži napríklad na skladovanie látok pri požadovanej teplote.

Aké čerpadlá sú vhodné pre IBC kontajnery?

Čerpadlá pre IBC musia nielen zodpovedať závitu, ale tiež musia mať vhodnú ponornú hĺbku a byť dimenzované pre zodpovedajúce prietokové množstvo. Pre maximálnu efektivitu a ergonómiu pri čerpaní väčšieho množstva látky z IBC je najvýhodnejšie použitie elektrického alebo pneumatického čerpadla. Ručné čerpadlá sú vhodné iba v obmedzenej miere na príležitostné odobratie malého množstva látky z IBC. Výber správneho čerpadla závisí od mnohých ďalších faktorov - ak potrebujete poradiť, neváhajte a kontaktujte nás!

Ako je možné bezpečne premiestňovať IBC kontajnery v podnikovom areáli?

Premiestňovanie IBC v rámci jedného areálu nie je z hľadiska manipulácie žiadny problém. Pretože kontajner má integrovanú paletu, je možné ho ľahko a bezpečne prepravovať pomocou paletového alebo vysokozdvižného vozíka. V každom prípade sa pred akoukoľvek manipuláciou s IBC uistite, či nádrž nie je poškodená a či sú všetky otvory tesne uzavreté. Opatrnost je namieste: riziko úniku nebezpečnej látky sa vždy zvyšuje, keď je kontajner premiestňovaný. Pre každý prípad majte pripravené núdzové vybavenie. Môžete využiť napríklad naše havarijné sady v rôznych veľkostiach a vyhotoveniach.

Na čo je treba myslieť pri preprave nebezpečných látok v IBC kontajneroch po verejných komunikáciách?

Pri preprave IBC po verejných komunikáciách by ste vždy mali dbať na to, aby bol náklad riadne zaistený. V závislosti na hustote danej kvapaliny nesmiete jednotlivé kontajnery skladať na seba, prípadne iba v 2 vrstvách. Ak chcete prepravovať IBC s nebezpečným obsahom na verejných komunikáciách, musíte používať iba kontajnery s prepravným schválením OSN. Pri prekročení určitých prepravných limitov potrebuje vodič osvedčenie o školení vodičov prepravujúcich nebezpečný tovar. Dôležité je tiež dbať na správnu identifikáciu jednotlivých IBC podľa európskej dohody ADR. Pre núdzové situácie vozte v aute napríklad mobilné pohotovostné sady.

POZOR: OBMEDZENÁ TRVANLIVOSŤ!

Plastové IBC kontajnery je možné používať na prepravu a skladovanie nebezpečných látok po dobu 5 rokov od dátumu výroby (ADR), pričom po 2,5 rokoch je vyžadovaná prvá priebežná skúška certifikovanou spoločnosťou. Pre obzvlášť nebezpečné látky táto doba môže byť aj kratšia.

Skúšky ADR sú tiež vyžadované v prípade IBC z nerezovej ocele každého 2,5 roka. Na rozdiel od plastových však tu neexistuje žiadny všeobecne platný dátum expirácie. Testy ADR musia byť zdokumentované na štítku IBC.

Skladovanie nebezpečných látok v IBC

Aké predpisy platia pri skladovaní nebezpečných látok v IBC kontajneroch?

Každý, kto skladuje nebezpečné látky v IBC kontajneroch, musí spĺňať špecifikácie TRGS 510 na skladovanie nebezpečných látok v mobilných nádobách.

Ako bezpečne skladovať nebezpečné látky v IBC?

Pri bezpečnom skladovaní nebezpečných látok v IBC nádržiach sa nezaobídete bez záchytnej vane. Tým je zaistené, že sa počas plnenia, únikov alebo poškodenia neuvoľnia do životného prostredia žiadne nebezpečné látky. V internetovom obchode DENIOS nájdete najväčší výber produktov pre skladovanie nebezpečných látok (nielen) v IBC kontajneroch:

Záchytné vane pre IBC

Záchytné vane sú klasikou na bezpečné skladovanie nebezpečných látok. V našom sortimente nájdete záchytné vane na uloženie až 10 IBC.

K záchytným vaniam pre IBC

Regály pre IBC

Regály na nebezpečné látky umožňujú skladovanie IBC na viacerých skladovacích úrovniach. DENIOS má rešenie až pre 6 IBC nádrží.

K regálom pre IBC

Depoty pre IBC

Depoty na skladovanie nebezpečných látok je možné použiť na uloženie 1 alebo 2 IBC. Výhodou je, že sú uzamykateľné a vhodné aj na vonkajšiu inštaláciu.

K depotom pre IBC

Sklady pre IBC

Sklady na nebezpečné materiály od DENIOSu umožňujú bezpečné uloženie až 18 IBC s možnosťou požiarnej odolnosti až 120 minút. V prípade potreby ponúkame aj individuálne riešenie na mieru.

K skladom pre IBC

Ako správne označiť IBC kontajnery s nebezpečnými látkami?

IBC kontajnery obsahujúce nebezpečné látky musia byť na prednej aj zadnej strane jasne a čitateľne označené v súlade s nariadením o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí (CLP). Je to bezpodmienečne nutné, aby bolo možné všetky nebezpečné látky, ktoré sa v podniku skladujú, jasne identifikovať a správne s nimi zaobchádzať. Pri doplňovaní z pôvodnej nádoby do iných nádob musí byť vždy označená originálna nádoba. Požadované označenie IBC zahŕňa:

  • identifikácia látky alebo zmesi
  • výstražné piktogramy a súvisiace signálne slovo
  • štandardné vety o nebezpečnosti (H-vety)
  • bezpečnostné pokyny (P-vety)
  • výrobca, dovozca alebo dodávateľ
Potrebujete pomôcť

Neváhajte a dajte nám o tom vedieť! Radi Vám pomôžeme.
Sme tu pre Vás!

Poradenstvo zdarma 0800 11 80 70

Prečítajte si aj...

Načítam…
i

Technické informácie na tejto stránke boli zostavené starostlivo a podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Napriek tomu DENIOS nepreberá žiadnu zodpovednosť za aktuálnosť, úplnosť a správnosť, a to ani voči čitateľovi, ani voči tretím osobám. Používanie informácií a obsahu pre vaše vlastné účely alebo účely tretích stran je preto na vaše vlastné riziko. V každom prípade dodržujte aktuálne platnú legislatívu.

Prihlásiť sa
Radi Vám poradíme!

Zavolajte nám alebo nám napíšte, ozveme sa Vám čoskoro!

Po - Pia: 08:00 - 16:00