Prehľadné info k nádobám: Odpovede na často kladené otázky (FAQ)
Tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky zákazníkov týkajúce sa nádob všetkého druhu. Či už sa chcete dozvedieť viac o nákupe nádob na potraviny, o bezpečnostných požiadavkách na nádoby na nebezpečný materiál pri preprave alebo o optimálnej stohovacej výške, máme pre vás odpovede.
Obsah
- Kritériá nákupu nádob na potraviny
- Požiadavky na nádoby na prepravu na verejných cestách
- Je možné použiť nádobu opakovane?
- Schválenie, dátové listy, vyhlásenie o zhode pre nádoby
- Maximálna teplota výplne
- Tlak pri plnení a vyprázdňovaní nádob
- Do akej výšky je možné nádoby stohovať?
- Rozdiel medzi UV-stabilizovanými a UV-chránenými nádobami
- Nádoby na potraviny s Ex-ochranou
Kritériá nákupu nádob na potraviny
Pri nákupe nádoby si dajte pozor na označenie „bezpečné pre potraviny“. To znamená, že materiál môže byť použitý v priamom kontakte s potravinami bez akýchkoľvek zdravotných obáv a nie je ovplyvnená chuť ani vôňa potravín. V týchto prípadoch sa vďaka svojim hygienickým vlastnostiam často volí nerezová oceľ.
Nerezová oceľ sama o sebe nezanecháva žiadne škodlivé látky a ľahko sa čistí, čím je zabránené kontaminácii baktériami a zárodkami. Je tiež odolná voči korózii a neovplyvňuje ju tak napríklad kontakt s ovocnými kyselinami. Existujú však aj napríklad plastové nádoby vhodné pre potraviny. Pri všetkých verziách/materiáloch výrobca potvrdzuje vyhlásením o zhode, že výrobok spĺňa všetky zákonné požiadavky pre styk s potravinami.
Tu sú ďalšie body, ktoré treba vziať do úvahy pri nákupe nádob na potraviny, aby boli bezpečné, funkčné a spĺňali zákonné požiadavky:
Voľba materiálu alebo konštrukcia obalu, ktorý sa má použiť (test vhodnosti): Základná spôsobilosť obalového materiálu na použitie s potravinami (vyhlásenie o zhode) a prípadne predpisy pre nebezpečný tovar
(chemická) Odolnosť obalového materiálu a jeho súčastí voči zamýšľanému obsahu
Poskytnutie príslušnej dokumentácie výrobcom (špecifikácia / dátové listy, vyhlásenie o zhode, prípadne ďalšie certifikačné dokumenty)
Možnosti plombovania tovaru (colné požiadavky)
Skladovanie a manipulácia s obalmi u odosielateľa a príjemcu
Požadovaný objem
Jednorazové alebo viacnásobné použitie
Plnenie (spôsobilosť zariadenia)
Plánovaný spôsob prepravy
Stav balenia / čistota
Cena a náklady na manipuláciu
V našom internetovom obchode spoznáte nádoby vhodné pre potraviny podľa označenia „vhodné pre potraviny“ (symbol sklenenej vidličky). Pomocou filtra „Schválenie / certifikát“ v našich kategóriách výrobkov môžete zobraziť všetky položky bezpečné pre potraviny.
Aké požiadavky sa vzťahujú k nádobám pri preprave na verejných komunikáciách?
Pri preprave nebezpečných látok po verejných komunikáciách pre nádoby platia prísne požiadavky, aby bola zaistená bezpečnosť osôb, životného prostredia a prepravovaného tovaru.
Všeobecne platí, že je potrebné dodržiavať miestne platné alebo špecifické právne požiadavky na prepravu látok a produktov - v akýchkoľvek obaloch použitých na tento účel - teda požiadavky tej krajiny, v ktorej dochádza k plneniu obalov. V SR platia všeobecné predpisy pre cestnú, železničnú, vodnú a leteckú prepravu. Za určitých okolností sa na potraviny môžu vzťahovať aj predpisy pre prepravu nebezpečného tovaru (ADR).
Nádoba musí disponovať UN-schválením, ak sa používa na prepravu nebezpečných vecí. UN-schválenie zaisťuje, že nádoba spĺňa medzinárodné bezpečnostné normy pre prepravu nebezpečných látok, ktoré boli definované napríklad rôznymi regulačnými orgánmi, Organizáciou Spojených národov. Musí byť tiež zaistené, že nádoba spadá do obalovej skupiny, do ktorej je obsah zaradený. To udáva, aký robustný a odolný musí byť obal, aby dokázal špecifické nebezpečenstvo obsahu.
Napríklad na prepravu lítiových batérií sa vzťahujú rôzne požiadavky na prepravné nádoby v závislosti od toho, či je batéria neporušená alebo poškodená. Neporušené batérie vyžadujú menej prísne bezpečnostné, zatiaľ čo chybné batérie dodáva dodatočné bezpečnostné opatrenia na minimalizáciu rizík.
Za týchto podmienok môže byť tovar prepravený prvým príjmom bez ohľadu na krajinu určenia. Pre ďalšiu prepravu je potom potrebné miestne splniť a platné právne požiadavky.
Do úvahy je potrebné vziať aj ďalšie všeobecné informácie:
Schválenie musí byť prispôsobené obsiahnutému produktu alebo musí byť dostatočné. Na to sa zameriava hlavná pozornosť.
Príslušný obal musí byť vždy neporušený. Samozrejmosťou je, že výrazne poškodené obaly sa nesmú používať.
Aj pri preprave tovaru, ktorý nie je nebezpečný, je nevyhnutné vykonať test vhodnosti na zamýšľaný účel.
Poznámka: Za splnenie týchto požiadaviek je vždy zodpovedný distribútor.
V našom internetovom obchode spoznáte nádoby so schválením na prepravu podľa UN loga. V kategóriách nášho obchodu môžete pomocou filtra „Schválenie / certifikát“ vyfiltrovať konkrétne produkty s UN schválením.
Je možné použiť nádobu opakovane?
Väčšina nádob je v zásade určená na viacnásobné použitie, a preto sa ľahko čistia a v prípade potreby sterilizujú. Pri viacnásobnom použití je však potrebné vziať do úvahy určité aspekty:
Viacnásobné použitie vyžaduje profesionálne prepracovanie alebo obnovu a tiež test kvality a funkčnosti nádob a ich súčastí po každom dokončenom cykle
Pri viacnásobnom použití sa môže opotrebovať samotná vnútorná nádoba, doplnkové diely, ako sú výpustné armatúry a skrutkovacie uzávery, a tiež ich tesnenie v závislosti od typu obsahu a spôsobu a dobe používania
Nádoba, ktorá má byť znovu použitá, by mala byť v bezchybnom technickom stave
Nádobu je potrebné pred ďalším použitím dôkladne vyčistiť a skontrolovať, či nie je skorodovaná, znečistená alebo poškodená. Musí byť úplne zbavená zvyškov nebezpečných látok, aby sa zabránilo nežiaducim reakciám. Použitý čistiaci prostriedok nesmie spôsobiť žiadne nebezpečné reakcie so zvyškovým obsahom v nádobe. V ideálnom prípade by mali byť nádoby po vyčistení znovu použité iba s podobnými látkami, aby sa vylúčili možné reakcie. Použité nádoby na nebezpečné látky sa nesmú používať pre potraviny z dôvodu rizika kontaminácie a prísnych predpisov.
Známky zníženej odolnosti
Nádoby, ktoré vykazujú známky zníženej odolnosti, sa už nesmú používať!
Na viacnásobné použitie sa najlepšie hodí kvalitná nerezová oceľ (1.4401) alebo sklo. Vo väčšine prípadov nedochádza v priebehu rokov k žiadnemu znehodnoteniu materiálu a životnosť obalu je teoreticky neobmedzená. Dbajte napríklad na to, aby sa v nádobe nenachádzali žiadne tesniace prvky, ktoré by sa mohli opotrebovať čistiacimi prostriedkami. Nerezové obaly so zvarmi sa lepšie čistia. Tiež oceľové a plastové nádoby je však možné použiť niekoľkonásobne. Spravidla sú vhodnejšie nádoby s vekom a veľkými otvormi ako nádoby so zátkou. Farebné materiály, ako sú plasty, sú opäť vhodnejšie ako lakované povrchy (napr. plech alebo čierny plech).
Špeciálne vlastnosti IBC kontajnerov
Povolená doba použitia IBC kontajnera na prepravu nebezpečných látok je až 5 rokov od dátumu výroby v závislosti od obsahu. V súlade s Oranžovou knihou / IMDG / ADR / RID (kapitoly 6.5.4.4.1 - 6.5.4.4.3) a 49 CFR §180.352 (b) (USA) sú používatelia IBC na prepravu nebezpečných vecí povinní najneskôr po dvoch a pol rokoch vykonať tzv. periodickú kontrolu každého IBC.
Pravidelnú kontrolu musia vykonávať a dokumentovať odborníci/inšpektori z výrobného závodu. IBC kontajnery nesmú byť naplnené alebo odovzdané na prepravu po uplynutí lehoty na periodickú kontrolu. V závislosti od krajiny musí poverená osoba absolvovať zodpovedajúce školenie a musí byť tiež menovite registrovaná. Podrobné informácie získate u príslušnej inštitúcie.
Viac informácií o bezpečnom zaobchádzaní s IBC kontajnermi a ich renovácii nájdete v našom sprievodcovi IBC kontajnermi.
Poznámka: V zásade za ďalšie použitie zodpovedá distribútor, pretože znalosť obsahu IBC a spôsobov použitia je mimo našej sféry vplyvu.
Od koho môžem získať certifikačné dokumenty, dátové listy alebo vyhlásenie o zhode pre nádoby?
Certifikačné dokumenty, technické listy a vyhlásenia o zhode vždy pochádzajú od výrobcu alebo ich poskytuje dodávateľ (veľkoobchodník/distribútor).
Akú maximálnu teplotu môže mať látka pri plnení nádoby?
Nádoby z plastu
Takmer všetky nádoby z HDPE je možné bez obáv zahriať až na 60 ° C, pretože plasty začínajú mäknúť až pri tejto teplote. To platí aj pre plastové tesnenia, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých typoch nádob, vrátane oceľových sudov. Prekročenie maximálnej teploty obsahu môže mať negatívny vplyv na vlastnosti HDPE a viesť k deformáciám, ako je prepadnutie alebo zvrásnenie.
Niektoré typy nádob je možné krátkodobo zahriať až na 70-80 °C bez toho, aby došlo k poškodeniu materiálu alebo nádoby. Vo všeobecnosti je to však potrebné overiť pre každý jednotlivý prípad.
Plastové nádoby by mali byť počas procesu chladenia dostatočne vetrané a odvetrávané. Nádoby s vekom nechajte pri chladnutí otvorené, aby nedošlo k nedostatočnému alebo nadmernému natlakovaniu.
Nádoby z ocele a nerezu
Nádoby z oceľového plechu je možné obvykle bez problémov zahriať na 100 °C. Niektoré prevedenia znesú aj oveľa vyššie teploty. V tejto súvislosti však nemožno urobiť žiadne všeobecné vyhlásenie. Dôležitými aspektmi sú tu použitý tesniaci materiál (môže pôsobiť ako slabé miesto -> deformácia/zmena v dôsledku vyšších teplôt, čo vedie k netesnostiam) a prípadné vnútorné povrchové úpravy, ktoré v závislosti na konštrukcii reagujú na teploty rôzne.
Všeobecné bezpečnostné pokyny pre plnenie:
Uistite sa, že nádoba nie je poškodená alebo znečistená.
Zaistite stabilitu nádoby tým, že ju pri plnení postavíte na pevný, rovný povrch a obsah nalejete do určeného plniaceho otvoru pri atmosférickom tlaku.
Po naplnení teplou alebo horúcou náplňou sa nádoby nesmú uzatvárať a stohovať, pokiaľ obsah nevychladne na teplotu okolia, aby nedošlo k zrúteniu nádoby a destabilizácii celého stohu. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo implózie.
Musí byť zaistené dostatočné vetranie, aby sa zabránilo deformáciám spôsobeným prípadným podtlakom pri ochladzovaní výrobku.
V rámci prepravných podmienok je potrebné zabrániť úniku obsahu, najmä v dôsledku vibrácií, zmien teploty, tlaku alebo zmien vlhkosti.
Pri akom tlaku je možné plniť alebo vyprázdňovať nádoby?
Pri plnení a vyprázdňovaní nádob môže dôjsť k pretlaku alebo podtlaku, napr. v dôsledku:
Rozkladu obsahu
Viazanie alebo rozklad kyslíka danou látkou
Plnenie za tepla od cca 40 ° C (empirická hodnota)
Veľkých zmien teploty počas skladovania
Kolísanie teploty po preprave
Kolísanie výšky po preprave
Je potrebné sa vyvarovať pretlaku alebo podtlaku, inak môže dôjsť k deformácii. Odolnosť nádob na nebezpečný tovar voči tlaku je vyznačená v kPa. To však neznamená, že nádoba vydrží tento tlak bez toho, aby došlo k deformácii. Aby sa však vznik takýchto deformácií viac-menej vylúčil, odporúča sa použiť ventilačný systém vhodný na konkrétne použitie.
Poznámka: Existuje mnoho druhov a rôznych konštrukcií nádob na rôzne účely, preto je potrebné každý jednotlivý prípad podrobne zvážiť. Potrebujete pomoc? Obráťte sa na našich odborníkov a zistite viac.
Do akej výšky je možné nádoby stohovať?
Pri stohovaní nádob hrá dôležitú úlohu mnoho faktorov, napríklad podmienky plnenia, skladovania a prepravy, typ a konštrukcia nádob, ich hmotnosť a obsah. Výrobcovia obvykle uvádzajú, koľko kontajnerov je možné stohovať na seba. Často je tiež uvedená maximálna celková hmotnosť, ktorá môže pôsobiť na nádobu naspodu. Tieto informácie možno nájsť v technických listoch a návodoch na použitie.
Všeobecné poznámky k stohovaniu sudov
Stohovanie je bezpečné za nasledujúcich podmienok:
Medzi jednotlivými úrovňami by mala byť paleta, ktorá rovnomerne rozkladá hmotnosť a je v dobrom stave
Teplota v miestnosti by mala byť nižšia ako 40 °C
Miesto by malo byť chránené pred priamym slnečným žiarením
Statické zaťaženie pri stohovaní: Hmotnosť nesmie prekročiť použité a testované zaťaženie pri stohovaní (možno vyžiadať od výrobcu)
Dynamické zaťaženie pri stohovaní: Hmotnosť by nemala prekročiť 65 % použitého a vyskúšaného statického zaťaženia pri stohovaní
Hladina naplnenia suda by mala byť maximálna podľa platných predpisov
Hladina naplnenia horných sudov nesmie presiahnuť hladinu naplnenia spodných sudov
Z bezpečnostných dôvodov by sa mali stohovať maximálne štyri sudy do výšky, a to aj s ohľadom na prípustné zaťaženie pri stohovaní. Za požadovanú bezpečnosť vždy zodpovedá ten, kto sud plní, odosielateľ alebo prevádzkovateľ/prepravca. Rovnako je potrebné dodržiavať požiadavky na skladovanie v súlade s predpismi a vnútornú prepravu.
Všeobecné informácie o stohovaní IBC kontajnerov
Stohovanie je bezpečné za nasledujúcich podmienok:
Vždy sa uistite, že spodná časť IBC a celá paleta ležia na rovnom povrchu bez cudzích predmetov.
Používajte iba vysokozdvižné vozíky, ktoré disponujú adekvátnou nosnosťou a uistite sa, že vidlice majú správnu dĺžku a môžu sa pohybovať pod IBC v celej dĺžke.
Pri stohovaní IBC kontajnerov vždy dbajte na to, aby paleta horného IBC bola napevno zasunutá do klietky spodného IBC.
Na seba stohujte iba IBC rovnakého typu
Takzvané hodnoty stohovacieho tlaku nesmú byť pre príslušný typ IBC nikdy prekročené. V zásade by mali byť z bezpečnostných dôvodov stohované maximálne štyri IBC kontajnery na seba, a to aj s ohľadom na prípustné stohovacie zaťaženie. Stohovanie až 4 IBC je povolené iba vtedy, ak je zaručená stabilita stohu.
Statické stohovanie (počas skladovania)
Stohovateľnosť kontajnerov počas skladovania (statický stav) závisí od nasledujúcich faktorov:
Hustota obsahu
Typ kontajnera a stohovacie zaťaženie povolené v súlade so schválením a možné z hľadiska stability.
Dynamické stohovanie (počas prepravy)
Stohovanie počas prepravy (dynamický stav) je povolené v závislosti na maximálnom prípustnom zaťažení pri stohovaní, ak je zaručená stabilita stohu.
Poznámka: Vzhľadom na asymetriu paliet musia byť kontajnery stohované podľa vzoru ložnej plochy, pričom horný kontajner musí byť správne vložený do spodného. Dodržujte pokyny na stohovanie uvedené v technickom liste výrobku a pokyny výrobcu na upevnenie nákladu.
Piktogram na kontajneri označuje maximálne prípustné zaťaženie pri stohovaní alebo upozorňuje na to, že kontajner nesmie byť stohovaný. Podľa dopravných predpisov musí byť piktogram stohovacieho zaťaženia na UN nádobách jasne viditeľný. Uvedené hodnoty však nesmú byť prekročené ani pri použití kontajnerov iných ako s UN schválením.
Aký je rozdiel medzi nádobami s UV stabilizáciou a nádobami s UV ochranou?
Rozdiel medzi UV stabilizovanými a UV chránenými nádobami
V bežnom jazyku sa tieto termíny často mylne používajú zameniteľne. Ale rozdiel medzi nimi bezpochyby je.
Stabilizácia UV žiarením: Ochrana je prítomná v celom materiáli, čo spomaľuje prípadnú krehkosť spôsobenú napríklad UV žiarením.
Chránené proti UV žiareniu: Ochrana je zaistená vonkajšou vrstvou alebo povlakom, ktorý blokuje alebo odráža UV žiarenie.
Stabilizácia UV žiarením | Ochrana proti UV žiareniu |
---|---|
Ochrana je prítomná v celom materiáli, čo spomaľuje degradáciu spôsobenú UV žiarením. | Ochranu zaisťuje vonkajšia vrstva alebo povlak, ktorý blokuje alebo odráža UV žiarenie. |
Poskytuje komplexnejšiu, ale menej intenzívnu ochranu počas celej životnosti materiálu. | Poskytuje veľmi účinnú ochranu povrchu, ktorá ale môže byť ovplyvnená mechanickým poškodením alebo opotrebovaním. |
Vhodné pre aplikácie, kde je materiál dlhodobo vystavený UV žiareniu a v meniacich sa podmienkach. | Ideálne pre aplikácie, kde sa očakáva vysoká úroveň UV žiarenia a kde je obzvlášť dôležitá integrita povrchu, napr. pri nádobách, ktoré sú trvalo ponechané vonku. |
Existujú nádoby, ktoré sú vhodné na potraviny a zároveň disponujú Ex-ochranou?
Áno, existujú nádoby spĺňajúce oba požiadavky. EX ochrana vždy závisí od interakcie medzi obalom a lokálnym EX ochranným zariadením. Napríklad oceľové sudy vyžadujú špeciálne uzemňovacie svorky, ktoré prenikajú do laku.
V prípade kombinovaných obalov, ako sú oceľové obaly s plastovými vložkami, musí mať vnútorný obal čo najväčší kontakt s nenatretým a uzemneným oceľovým povrchom na vnútornej strane, aby sa zabránilo vzniku statického náboja. EX ochranu je preto potrebné pri plnení alebo vyprázdňovaní vždy na mieste skontrolovať. Vhodnosť pre potraviny je na tom nezávislá a vzťahuje sa iba na jednotlivé súčasti obalu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Technické informácie na tejto stránke boli zostavené starostlivo a podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Napriek tomu DENIOS nepreberá žiadnu zodpovednosť za aktuálnosť, úplnosť a správnosť, a to ani voči čitateľovi, ani voči tretím osobám. Používanie informácií a obsahu pre vaše vlastné účely alebo účely tretích stran je preto na vaše vlastné riziko. V každom prípade dodržujte aktuálne platnú legislatívu.